Ćwiczenia w wodzie. Fizjoterapia poprzez naukę pływania w Warszawie

Powszechnie uważa się, że nauka pływania w Warszawie jest jedną z najzdrowszych form rekreacji ruchowej. Do niewątpliwych atutuów tego sportu należy fakt, że prawie każdy może go uprawiać, niezależnie od stanu zdrowia oraz wieku. Ćwiczenia w wodzie i fizjoterapia wodna korzystnie wpływają na rozwój fizyczny, dlatego też zachęca się dzieci oraz młodzież do wczesnego rozpoczęcia nauki pływania.

Zalety nauki pływania w Warszawie

Środowisko wodne ułatwia ćwiczenia rehabilitacyjne, ponieważ poprzez odciążenie stawów, umożliwia wykonywanie ruchów niewskazanych lub trudnych do powtórzenia na lądzie. Dodatkowym atutem nauki pływania w Warszawie jest oddziaływanie wody na organizm w trakcie ćwiczeń. Doskonalenie pływania w Warszawie pomaga utrzymywać równowagę i korzystnie wpływa na błędnik. Jest to istotne w procesie nauki chodzenia i utrzymywania pionowej pozycji, co najczęściej napotyka się w rehabilitacji osób z urazami rdzenia kręgowego, chorych na Parkinsona lub po udarach mózgu. Dzięki masażowi naczyń krwionośnych pod wpływem fal, polepsza się ukrwienie serca i krążenie limfy. To zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek oraz zwiększenie wydolności wysiłkowej. Poprawia się także krążenie, przyspieszony zostaje metabolizm. Organizm jest skuteczniej oczyszczany z toksyn.

Etapy rehabilitacji wodnej w Warszawie

Jeżeli chodzi o sam sposób pływania w rehabilitacji wodnej w Warszawie to dzieli się on na trzy etapy. Pierwszy obejmuje pływanie na grzbiecie i klatce piersiowej z wahadłowym ruchem nóg, a także rozwinięciem umiejętności otwierania oczu i wydechu w wodzie. Kolejny ma na celu opanowanie, jak największej ilości korekcyjnych sposobów pływania, dostosowanych do rodzaju wad postawy pacjenta. Ostatni etap zwany jest kinezyterapeutycznym i polega na doskonaleniu umiejętności pływania z pomocą odpowiedniego obciążenia. Fizjoterapię w wodzie w Warszawie zaleca się m.in. sportowcom, osobom z otyłością, asymetrią ciała i z zaburzeniami funkcji motorycznych.

Rodzaje ćwiczeń - fizjoterapia sportowa Warszawa

Jedną z często spotykanych form fizjoterapii sportowej w Warszawie są ćwiczenia kinezyterapeutyczne. Przeznaczone są dla osób z zaburzeniami ruchu, a ich funkcje stanowią reedukacja mięśni oraz nauka chodu. Można wyróżnić trzy etapy tego rodzaju ćwiczeń: pierwszy, zwany adaptacyjnym, trwa do ośmiu tygodni i ma na celu naukę pływania oraz oswojenie z wodą; drugi etap trwa tyle samo, co pierwszy i stanowi udoskonalenie umiejętności nabytych w poprzedniej fazie podczas swobodnego pływania, dodatkowo wykształca prawidłowy oddech; ostatni okres nazywany jest kinezyterapeutycznym i obejmuje już zajęcia specjalistyczne, wprowadza się ćwiczenia korekcyjne.

 Inną skuteczną formą ćwiczeń, stworzoną specjalnie z myślą o dzieciach z porażeniem mózgowym jest metoda Halliwicka. Dzięki kontrolowanym ruchom głowy, oddychaniu i utrzymywaniu równowagi, dzieci uczą się umiejętności psychosensorycznych i motorycznych. W trakcie ćwiczeń, odciążony zostaje kręgosłup oraz wzmacniony układ krążenia, oddechowy i mięśniowy.
Partnerzy