Naszym celem Twoje zdrowie !

Kontuzja pachwiny może mieć różne podłoża i zazwyczaj wiąże się z dość silnymi dolegliwościami bólowymi. Konieczna będzie wizyta u specjalisty, choć chwilową ulgę przyniosą również zabiegi wykonywane w domu.

Kontuzja pachwiny – co ją wywołuje?

Na ból pachwiny często skarżą się sportowcy. Nieprawidłowa rozgrzewka, zbyt dynamiczny lub nieprecyzyjnie wykonany ruch mogą doprowadzić do naciągnięcia mięśni w tym obszarze. Uraz może też wywołać upadek czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Dolegliwości często towarzyszom innym schorzeniom, takim jak konflikt udowo-panewkowy, problemy z kręgosłupem, przepuklina.

Przyczyn jest wiele, więc bardzo istotne jest, by pacjent ustalił, w jakich okolicznościach pojawił się ból, co go nasila, czy promieniuje, czy dotyczy obydwu pachwin. Bez tej wiedzy specjalista nie będzie mógł postawić odpowiedniej diagnozy. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, ale zanim dotrzemy do gabinetu, możemy sobie pomóc.

Co pomaga na ból pachwiny?

W przypadku tej kontuzji, ulgę przynoszą często zimne okłady, smarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz odpoczynek na płaskim podłożu. Przy problemach z pachwiną nie możemy się forsować ani uprawiać sportu, bo to może pogorszyć nasze samopoczucie.

Aby uniknąć podobnych problemów, warto sumiennie wykonywać rozgrzewkę przed każdą aktywnością  fizyczną, a także wziąć pod lupę dietę – dieta bogata w białko i  witaminy wpływające na  budowę kośćca zawsze będzie miała korzystny wpływ na naszą sprawność. Ważne jest też dostarczanie kolagenu, którego źródłem są galaretki, podroby czy salceson.

Jak leczyć kontuzję pachwiny?

Kiedy konsultacja ze specjalistą wykluczy inne dolegliwości, które mogą wywoływać ból pachwiny i okaże się, że winowajcą był upadek lub zbyt dynamiczny ruch, można skorzystać z kilku rozwiązań.

Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia – wykonywane regularnie pozwolą stopniowo wrócić do sprawności i wzmocnić mięśnie. Rehabilitację wspomaga się też kinesiotapingiem, czyli przyklejaniem specjalnych plastrów o działaniu terapeutycznym i przeciwbólowym. Należy pamiętać, że proces wracania do pełnej sprawności może zająć kilka tygodni.

W niektórych przypadkach – gdy doszło do przerwania tkanek w obrębie pachwiny i powstania tzw. przepukliny sportowej – konieczna staje się operacja (tradycyjna lub endoskopowa). Nie wykluczona ona jednak powrotu do aktywności sportowej w przyszłości – zdecydowana większość osób po ok. 10 tygodniach od operacji może znów uprawiać sport.

Partnerzy