Naszym celem Twoje zdrowie !

Dyskopatia lędźwiowa może występować na skutek przebytego urazu kręgosłupa, podnoszenia ciężarów lub jako następstwo wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Do najczęstszych objawów dyskopatii lędźwiowej należą bóle kręgosłupa lędźwiowego, mrowienie kończyn oraz mdłości.
Operację kręgosłupa lędźwiowego wykonuje się w ostateczności, gdy leczenie farmakologiczne i fizjoterapeutyczne nie przynoszą efektów. Ważne jest, aby po operacji stosować się do zaleceń profilaktycznych, które obejmują także dobór odpowiedniej pozycji do snu.

Spanie na plecach

Pozycja snu po operacji kręgosłupa lędźwiowego zależy od rodzaju dyskopatii, ponieważ istotne jest, by jak najefektywniej minimalizowała ból w czasie snu. Jedną z najbardziej polecanych pozycji jest spanie na plecach, gdyż pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych i relaks ciała.
Dodatkowo, zaleca się, aby ułożyć poduszkę pod lekko ugiętymi kolanami. Pozwoli to na zniwelowanie ewentualnej presji na biodra, wywołanej przez tę pozycję. Zmniejszenie w ten sposób nacisku, pozwala na odciążenie i odprężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Najlepszym podłożem do snu na plecach przy problemach z kręgosłupem są twarde materace. Można także wybrać materace korekcyjne, które dopasowują się do ułożenia ciała, zapewniając przez to niebywały komfort.

Spanie na brzuchu

Kolejną dozwoloną pozycją snu po operacji kręgosłupa lędźwiowego jest spanie na brzuchu. Jednak należy pamiętać, że pozycja ta nie jest najlepsza, nawet przy w pełni zdrowym kręgosłupie, gdyż może go obciążać. Spanie na brzuchu powoduje ucisk narządów wewnętrznych i ogranicza dopływ powietrza.
Ciało znajduje się w nienaturalnej pozycji, w której szyja skierowana jest ku górze i występuje napięcie mięśniowe w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Jeżeli chcemy spać na brzuchu przy przypadłościach związanych z kręgosłupem, to należy umieścić poduszkę po jednej stronie miednicy, co wprowadzi nasz mózg w błędne myślenie, że śpimy na boku.

Spanie na boku

Ostatnią z zalecanych po operacji kręgosłupa pozycji do snu, jest spanie na boku, które pozwala na odprężenie ciała, przypominając o pozycji embrionalnej. Jednak znaczenie ma także, na którym boku się kładziemy.
Układając się do snu na lewym boku, będziemy wywoływać ucisk narządów wewnętrznych, takich jak wątroba lub płuca. To może powodować dyskomfort oraz wpływać na jakość naszego snu. Z tego powodu, warto kłaść się na prawym boku, dzięki czemu kręgosłup będzie w bardziej odprężającej pozycji.
Dla dodatkowej wygody i polepszenia jakości snu podczas spania na boku, wskazane jest, aby ułożyć między lekko zgiętymi w kolanach nogami poduszkę. W ten sposób zablokujemy sobie możliwość obracania się w czasie snu oraz zniwelujemy nacisk na kolana.

Partnerzy